Ağır Depresyon Belirtileri Nelerdir, Ağır Depresyon Nedir ?

Klinik adı ile Majör depresyon ya da ağır depresyon olarak bilinen depresyon türünün kişide hangi değişikliklere neden olduğunu inceleyeceğiz bugün.  Öncelikle ağır depresyon belirtileri nelerdir maddeler halinde inceleyeceğiz. Ama ağır depresyon belirtileri konusuna geçmeden henüz bir doktora gitmediyseniz ve depresyondan şüpheleniyorsanız başlangıç olarak depresyon testi yapmanızı öneririm. Sonrasında ise uzman bir hekimin koyacağı tanıya bağlı olarak tedavi almalısınız. Çünkü depresyon sanıldığından daha ağır bir hastalıktır.

Şimdi gelelim ağır depresyon belirtileri Nelerdir konusuna

Ağır Depresyon Belirtileri Nelerdir

– Günün çoğunluğunda depresif hissetme
– Günlük aktivitelere ilginin azalması
– Belirgin kilo artışı ya da azalışı
– Şiddetli uykusuzluk ya da uyanamama hali
– Düşünce ve hareketlerde yavaşlama
– Günün çoğunluğunda bitkin/yorgun hissetme
– Odaklanmakta ve karar vermekte güçlük
– Tekrar eden ölüm ya da intihar düşünceleri
-Belirli bir nedene bağlı olmayan ağlama nöbetleri
-Değersizlik veya suçluluk hissi, başarısızlıklar üzerine yoğunlaşma veya işler yolunda gitmediğinde kendini suçlama

Majör depresyon belirtileri nelerdir

Ağır Depresyon Nedir

Bu belirtilernden bir çoğunu gösteriyorsanız durum ciddi demektir ve acil olarak uzman hekim yardımı almalısınız. Çünkü depresyon pollyannacılık oynayarak geçecek basit bir hastalık değildir. Beynin serotonin ve dopamin gibi mutluluk hormonlarının az salgılandığı ya da işlevini yerine getiremediği durumlar söz konusu olabilir.

Bazı kişilerde depresyon belirtileri o kadar şiddetlidir ki bir şeylerin yolunda gitmediği açıktır. Diğer kişilerdeyse genellikle nedeni belli olmayan zavallılık veya mutsuzluk hissi ortaya çıkabilir.

Depresyon herkesi farklı şekilde etkiler. Bu nedenle depresyon belirtileri kişiden kişiye değişir. Kalıtsal özellikler, ilerleyen yaş, cinsiyet ve kültürel altyapı depresyonun sizi nasıl etkileyeceği üzerinde önemli rol oynar. Bu nokta da bir uzman görüşü almak çok önemlidir.

majör depresyon belirtileri nelerdir

Yorum yapmak ister misin ?