Anksiyete bozukluğu, Anksiyete Bozukluğu nedir ?

Anskiyete bozukluğu ruhsal problemler, içe dönüklük, can sıkıntısı, hiçbir şey yapmak istememe, depresyon hali ve garip takıntılar gibi belirtilerle ortaya çıkan psikolojik bir hastalık olarak ifade ediliyor. Psikolojik bunalımlar, yoğun iş hayatı, stres ve aşırı kaygı gibi durumlar anksiyete bozukluğu nedenleri arasında gösterilirken bu durumların beyinde yol açtığı hasar sonucu hastalık kendisini gösteriyor.

Yaygın anksiyete bozukluğu nedir ?

Gerçek sorunlarla orantısız bir biçimde ortaya çıkan aşırı endişe ve kaygılanmayla seyreden bir psikiyatrik bozukluktur. Aslında anksiyete duygusu bir tehlikenin ya da tehdidin sonucunda hepimizde ortaya çıkabilen bir olaydır. Ancak anksiyetenin süresinin uzaması, şiddetinin artması ve günlük hayatımızı etkileyip işlevselliğimiz bozması sonucunda yaygın anksiyete bozukluğu dediğimiz olay gerçekleşir

Güvensizlik ve kaygı temelli yetiştirilme ile dış dünyaya karşı duyulan aşırı kaygının beyinde yarattığı hasar sonucu ortaya çıkan anksiyete bozukluğu  tedavi yöntemleri çift yönlü olarak uygulanıyor. Beyinde oluşan hasarın ilaç ile tedavi edilmesinin ardından uygulanan psikolojik yöntem ile kişiye yeni tecrübeler kazandırılarak hastalığın azaltılması amaçlanıyor.

Son yıllarda hepimiz daha çok kaygılıyız. Özellikle gelecek kaygısı , maddi beklentilerin getirdiği kaygılar hepimizi sarmış durumda bu durum ise önce stresi, sonra depresyon ve anksiyete gibi hastalıkları doğrudan tetikliyor. Bu tür rahatsızlıklara yakalanmamak için stres faktörünü aza indirmeliyiz. Sürekli stres bu rahatsızlıkların ortaya çıkmasını tetikliyor. Geleceğin ne getireceğini hiç birimiz bilmiyoruz. Sürekli geleceği düşünüp kaygılanmak yerine bu güne odaklanmayı deneyin. Bu yaklaşım stres ve kaygılarınızın azalmasını sağlayacaktır. Unutmayın gelecek bir sürpriz, bugün ise avuçlarınızın ucunda onu şekillendirmekse sizin elinizde.

anksiyete bozukluğu nedir

 •   Belirtileri 
 1. Uyku bozukluğu
 2. Dalgınlık
 3. Yorgunluk
 4. Unutkanlık
 5. Sürekli panik hali
 6. Hareket etmeme isteği
 7. Çevreye güvensizlik
 8. Dikkat ve konsantrasyon eksikliği
 9.  Baş Ağrısı, Baş Dönmesi
 10. Nefes Almada güçlük, tıkanma,boğulma hissi
 11. Ellerde titreme, ağız kuruluğu,göğüste ağrı
 •  Neden olur ?
 1. Aşırı kaygı (Özellikle gelecek kaygısı)
 2. Yoğun iş hayatı
 3. Özgüven eksikliği
 4. Psikolojik bunalımlar
 5. Stres (Stresle mücadele için stres yönetimi sayfasına mutlaka göz atın)
 6. Genetik Faktörler (Ailesinde anksiyete hastalığı olanlarda görülme sıklığı daha fazladır)

 

 

Yorum yapmak ister misin ?