Anksiyete nedir ? Son yıllarda duymaya başladığımız bu terim aslında orantısız kaygı anlamına gelmektedir. Detaylı olarak açıklamak gerekirse ; Her insan zaman zaman kaygı duygusuna kapılır. Olabilecek tehlike ve tehditler karşısında kaygılanmak ve önlem almak kişiyi korur. Ancak olası bir tehtit vet tehlike yokken kürekli kaygı duygusunu yaşamak ve bunu yaşam biçimi haline dönüştürmek anksiyete olarak tanımlanır. Bu durumu sürekli yaşamak kişinin yaşam kalitesini düşürür. Düşünsenize sürekli bir şeyler için kaygılanıp huzursuzlandığınızı.Yaşam gerçekten çekilmez olurdu. Ama ne yazık ki son yıllarda anksiyete sorunu yaşayan insan sayısı gittikçe artıyor. Çünkü geleceğimizden endieşeniyoruz. Hayat mücadelesi içinde sürekli değişkenlikler yaşıyoruz.Bu da  hastalığı doğrudan tetikliyor.

Anksiyete krizi nedir,Anksiyete krizi nasıl geçer

Anksiyete krizi

Anksiyete Belirtileri nelerdir? Nasıl ortaya çıkıyor ?

Anksiyete hastalığında Kişinin kaygı yaşadığı durumlara; gerginlik, kötüyü öngörme (karamsarlık) , konsantrasyon problemi, huzursuzluk ve alınganlığın yanı sıra, ağız kuruluğu, çarpıntı, sıcak-soğuk basması, nefes darlığı, sinirlilik, baş ağrısı, baş dönmesi, tremor, kas gerginliği, mide yakınmaları, ishal veya kabızlık, sık idrara çıkma, soğuk terleme gibi fiziksel etkilerinde ortaya çıktığı görülmektedir.

Ruhsal hastalıklar benzer belirtilere sahip olabiliyorlar.  Konunun devamına geçmeden dilerseniz yaşadığınız sorunun tam olarak ne olduğunu anlamak için depresyon testi yapabilirsiniz.

Anksiyete Krizi Nedir?

Anksiyete krizi özellikle stress faktörünün yoğun olduğu anlarda örneğin bir konuşma yapacakken, bir topluluk önünde gösteri vb. etkinlik sırasında ya da daha sıradan bir günde öğretmenin sorduğu soruya cevap verirken kaygı durumunun maksimum düzeye çıkması ve sonucun başarısız olacağına dair karamsar bakış açısı ile birlikte ellerde titreme, terleme, soluk alamama, aniden tuvalete gitme istediği ile birlikte yoğun huzursuzluk yaşatan hatta baş ağrısı ve sinirlilik hallerinden en az 3 ünü bir arada yaşadığınız kaygının doruk noktasına çıktığı andır. Anksiyete krizi anlarında öncelikle sakinleşmeye ihtiyacınız olacak.Aslında korkulacak hiç birşey olmadığını kendinize telkin etmelisiniz.Aslında hiç sorun yok .Herşey yolunda gidecek.Gerçekte bir sorun yok. Abartıyorum demeli hatta o an ki yaşadığınız olayı unutup kafanızı farklı noktalara odaklayarak o anın stresinden uzaklaşmaya çalışmalısınız. Eğer sık sık anksiyete krizi geçiriyorsanız. bir uzmandan yardım alın. Çünkü sürekli kaygı ile yaşamak cehennemde yaşamaktan farksızdır. Ruhsal sağlığınıza bedensel sağlığınız kadar önem göstermelisiniz.

 

Anksiyete Tedavisi

Anksiyete nedir

Anksiyete

Anksiyete tedavisi olan bir hastalıktır. Bu yüzden rahatlayın.  Tedavi iki şekilde uygulanır , Tedavi de psikoterapi veya ilaç kullanılmaktadır. Hangi tedavi yönteminin kullanılacağı hastalığın seyrine ve yoğunluğuna bağlı olarak doktorun takdirine kalmış bir konudur. Gerekli duruma göre psikoterapi ya da ilaç tedavisi ayrı ayrı ya da birlikte uygulanır. Kaygı bozukluğu için hangi tedavi yöntemi seçilirse seçilsin, süreklilik için başlangıçta hastaya ve yakınlarına, öncelikle hastalığının ne olduğu, sebepleri ve tedavi aşamasının süreçleri konusunda bilgi verilir.

Psikoterapinin temel hedeflerinden biri, kişide şikayetlere neden olan ve altta yatan faktörlerin belirlenmesi ve buna göre bir tedavi planının yapılmasıdır. Terapi süresince genellikle kişiye duygu, düşünce ve davranışlarını anlaması ve kaygıyı yönetebilmesi öğretilerek, birbirine paralel birden fazla hedefe ulaşması amaçlanır. Kullanılan tekniklerle istenmeyen davranışların azaltılması veya sonlandırılması çok önemlidir; çünkü bu şikayetler kişinin yaşam kalitesinde düşüklüğe ve iş hayatında başarısızlığa yol açar. Ayrıca, nefes ve gevşeme egzersizleri ile kişilere kendilerini kontrol altına alabilmeleri ve kendilerini rahatlatmaları öğretilir.

Kaygı bozukluğu tedavisinde gereken durumlarda ilaç tedavisine başlanır. Genellikle kişiyi rahatsız eden mevcut belirtiler de ilaca başvurulur. İlacın kullanım şekli ya da bırakılması doktor kontrolü altında gerçekleşmelidir.  Diğer depresyon çeşitleri hakkında bilgi almak için depresyon çeşitleri sayfasına gö atabilirsiniz.

Yorum yapmak ister misin ?