D Vitamini Eksikliği Depresyon Yapar mı? D vitamini eksikliği kilo aldırır mı ?

Bir çok kişi depresyonun altında yatan sebeplerden habersiz. En çok ta ne yediğimizi, yediklerimizin hormonlarımızda ne gibi değişiklikler yaptığını bilmiyoruz. İşte aslında bir çoğumuz tarafından bilinmeyen depresyonla doğrudan ilgili olan d vitamini eksikliği depresyon yapar mı sorusunun cevabını öğreneceğiz bugün.

Antidepresan gibi ilaçlarla Serotonin, dopamin gibi hormonların salgılanmasını artırarak kişinin kendini canlı, zinde ve mutlu hissetmesini hedefliyoruz .

Küçücük hapların bize kendimizi iyi hissettireceğine inanıyoruz ama vitamin ve beslenme şeklinin önemini bir türlü kavrayamıyoruz. Bugün D vitamini ile depresyon arasındaki ilişkiden bahseceğim. Uzun zamandır benim de d vitamini değerlerim düşük. Aslında türk insanlarının çoğunun d vitamini değerleri düşük çünkü bu genetik bir durum. Doktorum bunun oldukça kötü bir durum olduğunu d vitaminin ne kadar önemli olduğunun yeterince anlaşılamadığının ,d vitamini eksikliğinin sadece kemik erimesi değil cinsellik, büyüme hormonları ve mutluluk hormonlarının sentezlenmesinde doğrudan etkili olduğunu söylediğinde çok ama çok şaşırmıştım.

D vitamini eksikliği kilo aldırır mı

Hatta doktorum bunda şaşıracak ne olduğunu sormuş;  Yazın mutlu olmanın sebebinin güneş ışınlarının dik düşmesi nedeniyle daha fazla d vitamini almam olduğunu söylemişti. Sonrasında düzenli aralıklarla d vitamini takviyesi almaya başladım. Ruh halim ciddi anlamda değişti. Artık daha mutlu, daha pozitif ve zinde hissediyorum. Ayrıca ek bir bilgi d vitamini eksikliği kişinin kilo almasını ve kilo veremesine neden oluyor .Özetle d vitamini sandığımızdan çok daha önemli. Çünkü vücudun doğrudan hormonların üretiminde kullandığı bir hormon. Eksikliğinde ise bir çok işlev yarım kalıyor.

D Vitamini Eksikliği Depresyon Yapar mı

Tavsiyem en yakın sağlık ocağında d vitamini değerlerinize baktırın değerleriniz düşükse doktor kontrolünde d vitamini takviyesi alın. Ya da beslenme biçiminizi d vitamin içeren besinlere doğru kaydırın.

Ayrıca ilaçsız depresyon tedavisi sayfasında depresyonla baş etmenin ,hayatınızı daha kaliteli ve mutlu nasıl yaşayabileceğinize dair önemli bilgi ve tavsiyeler yer alan yazımı okumanızı tavsiye ederim.

D Vitamini Eksikliği Depresyon Yapar mı? D vitamini eksikliği kilo aldırır mı ?

Yorum yapmak ister misin ?