Depresyon İlaçları İsimleri ve Etkileri/Yan Etkileri 2018

Depresyon Hastalığını detaylı olarak incelemeye devam ediyoruz. Bugünkü konumuz Depresyon İlaçları İsimleri ve Etkileri

Depresyon İlaçları incelemesine geçmeden Depresyonda olup olmadığınızdan emin değilseniz anlamak için depresyon testi yapmayı unutmayın. Ancak unutmayın kesin tanıyı koyacak olan doktordur. Ayrıca depresyon tedavisinde kullanılan beslenme ve hayat tarzı değişikliklerini öğrenmek için ilaçsız depresyon tedavisi yazısına göz atmayı unutmayın.  Depresyon tiplerini öğrenmek içinse depresyon çeşitleri sayfasına uğrayabilirsiniz. Son olarak depresyon için okunacak duaları merak ediyorsanız depresyon için dua sayfasına ışınlanın derim.

Depresyon ilaçları etkileri/ Depresyon ilaçları yan etkileri, Depresyon İlaç isimleri 2018, En Etkili depresyon ilaçları isimleri 2018

Şimdi gelelim Depresyon İlaçları isimlerine ve bu ilaçların vücudumuzdaki erkilerine ancak yazıya geçmeden belirtmelim ki .Depresyon ilaçları ciddi yan etkileri olan İlaçlardır .Doktor kontrolü olmadan kullanılmamalılardır.

Şimdi gelelim en bilindik depresyon ilaçları isimleri  listesine

Depresyon İlaçları isimleri 2018

1-)  Prozac 20mg Kapsül

Prozac en çok bilinen antidepresanlardan birisidir. Seçici serotonin grubuna dâhil olan bu ilaç birçok farklı psikolojik rahatsızlığın tedavi süreçlerinde kullanılabilir. Bunların arasında; majör depresyon, obsesif kompulsif bozukluklar gibi büyük rahatsızlıklar da bulunmaktadır. Genelde önerilen doz günde yalnızca bir kapsül alınmasıdır. Fakat daha önce de bahsettiğim üzere bütün depresyon ilaçları doktor eşliğinde kullanılmalıdır. Ve doktorunuzun belirttiği ölçeklerde kullanılmalıdır. Dozaj konusu hastalığın çeşidi veya ilerleme miktarına göre değişebilir. Dolayısıyla doktorunuzun söylediği dozajın dışına çıkılması tehlikeli olabilir. Bu ilaç alınırken kapsüllerin kesinlikle çiğnenmemesi gerekmektedir. Bir miktar su ile direkt olarak yutulmalıdır. Yan etki olarak ise daha önce uyku bozuklukları, sersemlik ve karıncalanma hissi gibi bozukluklara rastlanılmıştır.

2-) Lustral

Lustral da prozac benzeri bir antidepresandır. Sentralin maddesi içermesi ile oldukça güçlü bir formüle sahiptir. Antidepresanlar arasında en yaygın olarak kullanılan ve en çok tercih edilen ilaç Lustraldır. Depresyon, anksiyete bozuklukları veya travma sonrası stres gibi birçok farklı durum için kullanılabilir. Tablet ya da kapsüller genelde yemekle birlikte veya yemekten sonra bir doz şeklinde kullanılır. İlacın kendi etkisini etkili bir şekilde ortaya çıkartabilmesi için bir hekim eşliğinde düzenli bir şekilde kullanılması önemlidir. Lustral içerisinde birçok alerjik olabilecek madde bulundurabilen bir ilaçtır. O yüzden hekiminiz zaten gerekli testleri yapacaktır. Bu aşamada sizin de kullandığınız ilaçlarınız, hamile olup olmadığınız gibi durumları bildirmeniz önem arz eder.

Depresyon ilaçları etkileri

3-) Duxet

Duxet bir diğer güçlü antidepresan ilaçtır. Düzenli olarak kullanılmaya başladıktan yaklaşık 2 hafta sonra etkisini göstermeye başlar ve bu konuda hızlı sonuç verdiği için öne çıkan ilaçlardan bir tanesidir. 28 kapsüllük ambalajlar içerisinde satılan Duxet günde 2 adet alınarak tedavinin çabuk olmasını amaçlamaktadır. Fakat burada bahsedilen bütün dozlar genel olarak verilmiştir. Bu sebeple ne olursa oldun doktor tarafından söylenen doz kullanılmalıdır. Doktor hastalığınızın seyrine göre dozajı azaltıp veya arttırabilir. İlacın kullanıcılarının mutlaka 18 yaşının üstünde olması gerekiyor. Yan etki olarak çeşitli alerjik kaşıntılar oluşturabilir.En etkili depresyon İlaçları 2018,

Depresyon ilaçları etkileri/ Depresyon ilaçları yan etkileri, En etkili Depresyon İlaçları isimleri 2018

Depresyon ilaçları yan etkileri

4-) Xanax Tablet

Xanax içeriği sayesinde çok güçlü bir sakinleştirici etkiye sahiptir. Aynı zamanda Xanax uyku verici bir ilaç olarak da kullanılabilir. Etken madde olarak alprazolam kullanılır. Bu etken maddelerin bilinmesi oldukça büyük bir önem teşkil etmektedir. Çünkü bu maddelerin birçoğu bir takım insanlar için alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Eğer bu maddelere alerjiniz varsa ilacın kullanılmaması gerekmektedir. Özellikle Xanax oldukça güçlü bir ilaçtır. Bu sebeple doktorunuzun belirttiği dozun üstüne kesinlikle çıkılmamalıdır. Yüksek dojda kullanılması çok güçlü bir ilaç olduğu için karaciğer fonksiyon bozukluğuna dahi sebep olabilir. Aynı zamanda astım, bronşit gibi diğer bir takım bozukluklara da sebep olabilir.

5-) Serdep 50mg

Serdep de yine bir antidepresan olarak karşımıza çıkıyor. Bu ilaç içerisinde ise etken madde olarak sertralin hiroklorür kullanılır. Mutluluk verici olarak bilinen hormon olan seratonin üzerinde etki eder ve seratonin salgısını normale çekmeyi amaçlar. Beyinde salgılanan bu hormonun normal seviyeye gelmesi için sinir hücreleri iletişimi normale çekmeye çalışır. Depresyon, obsesif kompulsif bozukluklar gibi ciddi rahatsızlıklar üzerinde büyük bir tesir gücünde sahiptir. Aynı zamanda adet dönemi ruhsal gerilim yaşayan kadınlar tarafından da kullanılabilmektedir. Yine yukarıda sıraladığımız bütün ilaçlarda da söylediğimiz üzere mutlaka doktor eşliğinde ve doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyor iseniz doktorunuza bunu beyan etmeli ve eğer bu ilaçlardan birini kullanmış iseniz Serdep kullanmak için 14 gün beklemeniz gerekir.

En Etkili depresyon ilaçları isimleri  2018

6-) Paxil

Paxil ise yine bir başka antidepresan olarak karşımıza çıkıyor. Etken madde olarak paroksetin kullanan Paxil yine oldukça etkili bir etki skalasına sahiptir. Majör depresyon veya obsesif kompulsif bozukluklar gibi ciddi bozuklukların tedavisi için kullanılan ilaçlardan birisidir. Özellikle dikkat edilmesi gereken şey etken maddeye karşı her hangi bir alerjinin olup olmadığıdır. Doktorunuz ile daha önce kullandığınız ilaçlar veya olası alerjileriniz konusunda konuşmanız gerekiyor.

7-) Cymbalta

Çoğu kullanıcı tarafından Lustral ve Paxil gibi ilaçlardan daha iyi sonuç alındığı dile getirilmiştir. Özellikle etkileri arasında nöradrenalin özelliğinin de bulunması çoğu hasta için oldukça önemlidir. Düzenli kullanımı ile etkisi ortaya çıkıyor. Özellikle öz güven eksikliğinin kronikleşmiş bir şekilde ortaya çıktığı obsesif bozukluklar için hem kolay hem de hızlı bir sonuç veriyor. Aynı zamanda yine obsesif kompulsif kategorisinde sayılabilecek sosyofobik insanlar için de oldukça etkili bir ilaç Anksiyete tedavisi için de oldukça sık kullanılır. SNRI grubunda Prozac’a rakip olarak üretilmiş bir ilaçtır.

Depresyon ilaçları etkileri/ Depresyon ilaçları yan etkileri, en etkili Depresyon İlaçları isimleri 2018

 

Yorum yapmak ister misin ?