Depresyon Kilo Aldırır mı ? Depresyon Şişmanlatır mı ?

Depresyon kilo aldırır mı konusuna geçmeden merak edenler için depresyon belirtileri ve depresyon testi

Çağımızda depresyon gripten bile daha sık görülen kronik bir rahatsızlık ne yazık ki  Hal böyle olunca depresyonun hayatımıza olumsuz yansımalarından biri de aşırı yeme isteği ve buna bağlı olarak kilo alma. Depresyon kilo aldırır mı , şişmanlatır mı , neden şişmanlatır detayları ile aşağıda açıklayacağım.

depresyon kilo aldırır mı

Depresyon Kilo Aldırır mı ?

Evet depresyon kilo aldırır.

depresyon şişmanlatır mı

Peki ama neden ?

Serotonin hormonunu bilmeyen var mı ? Varsa hemen açıklayayım serotonin hormonu kişinin kendini mutlu, canlı, zinde hissetmesini sağlayan bir hormondur. Ancak depresyona giren insanlarda serotonin hormonu salgısı azalmaya başlar. Bu nedenle kişi kendini mutsuz, yorgun ve cansız hisseder. Bu noktada azalan serotonin hormonunu yükseltmek için beyin şekerli yiyecekler arzulamaya başlar.

Depresyon Kilo Aldırır mı ? Depresyon Şişmanlatır mı ?

Özellikle çikolota serotonin hormunu salgısını arttırır. Bu nedenle kişi tatlı  ya da glikoz içeren ekmek, pilav gibi yiyecekleri yedikten kısa bir süre sonra kendini iyi hissetmeye başlar. Zaman içinde kişi sadece yemek yemekten keyif alır hale gelir. Ancak glikoz, fruktoz yani şeker içeren gıdalar kan şekerini ani olarak yükseltir ve 2-2.5 saat sonra kandaki şeker oranı birden düşer kişi çok sık acıkmaya ve sık sık yemeye başlar. Bu nokta da ise kişinin artık kilo alması kaçınılmazdır. Daha da ilerleyen zamanlarda  insulin direnci denilen sorun baş gösterir ve kişi gece yemeleri, ani kan şekeri düşmeleri sorunları ile yüzleşmeye başlar.

Bundan Nasıl Kurtulabilirim ?

Uzun zamandır depresyonda ve sürekli kilo alıyorsanız artık profesyonel bir yardıma ihtiyacınız var demektir bu noktada hemen bir psikolog ya da bir psikatırdan yardım alın. Tabi çok fazla kilo aldıysanız psikologa ek olarak bir de diyetisyene gitmeniz gerekecek.  Son olarak ek bir bilgi vereyim spor yapmakta çikolata gibi serotonin hormonu salgısını arttırır. Bu nedenle spor yaparak hem mutlu olur hem de fit kalırsınız. En azından güzel bir müzik eşliğinde yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirmeye çalışın.

Not: Şekerin vücuttaki tahribatını anlatan that şugar filmini ilzemenizi de şiddetle tavsiye ederim. Filmin türkçe dublajı var mı hatırlamıyorum ama izlerken ooo bu da böylemiymiş dediğim filmlerden biriydi. Şiddetle tavsiye ederim.

Yorum yapmak ister misin ?