Depresyon Tedavisi, Depresyon Nasıl Tedavi Edilir ?

Depresyon günümüzde birçok insanın  başına gelen kronikleştiğinde ise kişiyi ölüme kadar götürebilen, kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde düşüren bir hastalıktır. Depresyon tedavisi için psikoterapi, antidepresan ilaçlar,  grup terapileri, beslenme biçiminde değişikliklerin yapılmasını öngören farklı tedaviler uygulanabilir. Bu tamamen doktorunuzun takdirine ve sizin  içinde bulunduğunuz depresyon türüne, depresyonun şiddetine bağlı olarak değişir.

Depresyondan Nasıl Çıkılır

Henüz doktora gidip depresyon tanısı konulmadı ise depresyon testi sayfasındaki klinik depresyon testi yapabilirsiniz. Ayrıca yazıya devam etmeden yaygın depresyon belirtileri neler gözatmanızı tavsiye ederim.

Depresyon çeşitleri neler merak edenler depresyon çeşitleri sayfasından detaylı bilgi alabilirler.

Depresyon Tedavisi

Depresyon Tedavisi, Depresyon Nasıl Tedavi Edilir ?

Şimdi gelelim depresyon tedavisinde antidepresan kullanılması durumunda hangi depresyon ilaçları ne işe yarıyor, etkileri neler konusuna. Bir önceki yazımda en çok kullanılan depresyon ilaçları listesini ve etkilerini paylaşmıştım. Depresyon ilaçları isimleri ve etkileri sayfasında tüm detayları bulabilirsiniz.

Ayrıca depresyon tedavisinde psikologların yapacağı terapiler de oldukça etkilidir. Bazen kişinin gözünün önünde duran sorunlar ya da sorunların çözümünün bir uzman tarafından ortaya konulması farkındalık yaratabilir.

Depresyon Tedavisi, Depresyon Nasıl Tedavi Edilir ?

Depresyon nasıl geçer

Depresyonda Beslenme

Depresyon tedavisinde beslenme de çok önemlidir. Özellikle dopamin, serotonin gibi mutluluk hormonlarının düzenlenmesi için d vitamini takviyeleri ,probiyotik tükeminin arttırılması, şeker tüketimininin azaltılması çok etkilidir. Hatta bununla ilgili detaylı bir yazı hazırlamıştım. Okumak isterseniz  ilaçsız depresyon tedavisi sayfasına gözatabilirsiniz.

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir

Ancak unutmamalısınız ki bu hastalıktan kurtulmak, ilaç tedavileri ve terapiden ziyade sizin çabanıza bağlıdır. Hayatın gerçekten yaşanılabilir olduğuna beyninizi ikna etmelisiniz. Şartları çok kötü insanların hayata çok daha bağlı olduğunu görürsünüz. Bunun nedeni hayatta kalma güdüsü ve bir gün mutlu olma ihtimalinin olmasıdır.

Depresyondan Nasıl Çıkılır, Depresyon nasıl geçer

Yorum yapmak ister misin ?