Kategoriler -Depresyon

Depresyon nedir ?

Depresyon Yalnızlık ve değersizlik duygusunun ön planda olduğu ruhsal bir rahatsızlıktır. Ölmeyi bile düşünecek kadar mutsuz ve çaresizseniz depresyonda olabilirsiniz.

Hepimiz duygularınızda yükselme ve düşmeler yaşarız. Üzüntü hayatın zorluklarına ve hayal kırıklıklarına verilen normal bir tepkidir. Bir çok insan bu tür duyguları açıklamak için “Depresyon” terimini kullanır fakat depresyon üzüntüden daha fazlasıdır.

Bazı insanlarbu hastalığı “bir kara deliğin içinde yaşamak” olarak ya da bir felaketin olmasını bekleme hissi olarak tanımlarlar. Yine de, depresyondaki bazı insanlar kendilerini üzgün bile hissetmezler. Daha çok donuk, boş ve hissiz olurlar.

Belirtiler ne olursa olsun, Depresyon normal bir üzüntüden farklıdır çünkü tüm günlük hayatınızı meşgul eder, iş yapabilme, ders çalışma, yemek yeme, uyuma ve eğlenme gibi faaliyetlerinizi etkiler. Umutsuzluk, çaresizlik ve değersizlik çok yoğundur ve pek azalma göstermez.

Özetle üzüntü yaşadığımız normal günler dışındaki zamanlarda da donuk, hissiz ve mutsuz hissetmenizi sağlayan bir hastalıktır.

Bu hastalık  ile mücadele etmek için öncelikle onu iyi tanımak ve kabullenmek gerekir.

Daha fazla bilgi için tek tek başlıklar halinde bu hastalığı yakından inceleyeceğiz.