Hamilelikte Depresyon, Hamilelikte Depresyon ilacı kullanılır mı ?

Depresyonun görülme sıklığı kadınlarda erkeklerden 2 kat daha fazladır. Hamilelikte depresyon bir çok kadında görülen bir durumdur. Peki depresyon niye kadınlarda daha çok görülüyor ?

Toplumsal ve kültürel faktörler olarak da; kadınlardan hem iş yaşamının hem de aile yaşamının yükünü taşımaları beklenir. Yoksulluk ve ana-baba sorumluluğunu tek başına taşıma öyküsüne kadınlarda daha sık rastlanır. Kadınlar sorunlarla baş etme konusunda erkeklere göre daha çabuk kontrol edememe durumuna düşerler.

Bu yüzdendir ki gebelik öncesi, sırası ve sonrasında da depresyon görülme sıklığı oldukça fazla olabilmektedir.

hamilelikte depresyon

Hamilelikte depresyon nedenleri

-Daha çok, önceden depresyon geçirmiş olan kadınlarda görülür.

-Ay başı öncesi gerginliği rahatsızlığının fazla olması,

-Toplumsal dayanaklarının az olması,

-Gebelik yaşayan kadının yaşının küçük olması,

-Tek başına yaşıyor olması,

-Evlilik çatışmalarının olması,

-Eşiyle çift ilişkilerinin iyi bir seyirde olmaması,

-Gebeliğe ilişkin duygularının karışık olması,

-Gebeliğe hazır olmadan hamile kalmış olması gibi nedenler sayılabilir.

Hamilelikte depresyon

Hamilelik sırasında ortaya çıkan depresyonun tedavi edilmesi kararı verilirken tedavinin yarar ve zararları göz önünde bulundurulur. Tedavi edilmezse annenin ve bebeğin beslenmesi bozulabilir, anne doğum öncesi bakımına gerekli özeni göstermeyebilir, bebeğin kilosu düşük doğum olabilir ya da erken doğum riski artabilir. Tedavi edilmeyen depresyon süreğen ya da daha ağır bir depresyona dönüşebilir. Araştırmalara göre gebeliğinin başında antidepresan ilaçlarını kesen depresyondaki kadınların yaklaşık yarısında gebeliğin son 3 ayında hastalığın yinelendiği görülmüştür.

Hamilelikte Depresyon ilacı kullanılır mı

Hamilelikte depresyonun etkileri

-Hamilelikteki depresyon zamansız doğum,

-Gebelik zehirlenmesi,

-Zor doğum

-Doğumda daha fazla cerrahi müdahaleye gereksinim duyma

-Gebelik haftasına göre küçük fetüs,

Düşük doğum ağırlıklı ve düşük sağlıklı olma skorlu yenidoğan gibi olumsuz gebelik ve obstetrik (doğum ve doğumla ilgili olan ) komplikasyonlar gibi tablolara yol açabilmektedir. Ayrıca gebelik depresyonu intihar girişimini, pospartum depresyon ( doğum sonrası depresyon ) riskini arttırma potansiyeli nedeniyle de çok önem taşımaktadır.

Hamilelikte depresyonun bebeğe zararı var mı ?

Gebeliğin erken dönemlerinde görülen depresyon, hem gebeyi hem de fetüsü uzun dönemde de olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle gebelik depresyonunun erken tanınıp, tedavi edilmesi anneye ve fetüse ait oluşabilecek riskleri azaltacaktır. Görevli sağlık personelinin Hamilelikte depresyona eğilimli olabilecek riskli grupları erken dönemde belirlemesi, depresyonun önlenmesi ve tedavisini kolaylaştıracaktır.

Gebelik depresyonunun erken dönemde tanınmasında başta ebe, hekim ve hemşire olmak üzere sağlık profesyonellerine çok büyük sorumluluk düşmektedir. Ülkemizde de diğer gelişmiş ülkelerde olduğu gebelik depresyonuna yönelik sağlık profesyonellerince tarama programları başlatılmalı, yaygınlaştırılmalı, depresyon riski olan gebeler ( geçmişinde depresyon öyküsünün bulunması, kronik hastalığın olması gibi ) erken dönemde belirlenmelidir. Ortaya çıkarılamamış veya tedavi edilememiş depresyon hem gebe hem de bebek için risk oluştur. Ebe ve hekimin, depresyon tedavisini, ilaçla alan gebeleri postpartum dönemi dahil daha sık aralıklarla izlemesi gerekmektedir.

Hamilelikte Depresyon ilacı kullanılır mı 2

Hamilelikte Depresyon ilacı kullanılır mı

Hamilelikte Depresyon ilacı kullanılır mı ?

Hamilelikte depresyonunu önlemede atılacak ilk adım riskli grubun belirlenmesidir. Bu risk grubunun erken dönemde (mümkünse hamilelik öncesinde) belirlenmesi ve erken tedavisi anne ve bebek üzerindeki olası riskleri de azaltacaktır.

Hamilelikte Depresyon ilacı kullanılır mı ?

Psikiyatrınız depresyonunuzun türünü ve yoğunluğunu tespit ettikten sonra hamileler için yan etkisi olmayan antidepresanlar ile tedavinizi gerçekleştirecektir. Yani  hamilelikte depresyon ilacı kullanılır. Tabi hekim kontrolü altında olmak şartıyla. Eğer doktorunuz gerek görürse jinekologunuz ve psikiyatırınız eş güdümlü olarak çalışabilirler. Günümüzde bir çok hamile kadın hamilelik döneminde antideprasan kullanıyor. ve sağlıklı olarak bebeklerini dünyaya getiriyorlar.

 

Yorum yapmak ister misin ?