İlaçsız Depresyon Tedavisi, Depresyon İlaçsız Geçer mi ?

Aslında toplumda birçok insana sorsanız nasılsın diye, bir çoğundan “depresyondayım” cevabını alırsınız. Aslında depresyon öyle sanıldığı gibi basit bir hastalık değil. çoğumuz günlük bunalım ve sıkıntılardan dolayı yaşadığımız mutsuzluğu depresyon sanıyoruz. Aslında depresyon kişinin duygularına kaybetmesine, hissizleşmesine yaşamdan keyif almayı bırakın yaşamla ilgisinin kaybolmasına neden olan çok ciddi bir rahatsızlıktır.

Psikiyatri bilimi geliştikçe ilaçlarla tedavi edilmeye başlanan depresyon hastalığı, kullanılan ilaçlar nedeniyle beynin mutluluk bileşenlerini aktif hale getirse de birçok yan etkisi ile diğer organlarınızda ciddi rahatsızlıklara neden olabiliyor. İşte bu noktada depresyonun sadece ilaçlara bağlı olarak iyileşebileceği olgusunun yerine diğer önemli bir soru olan depresyon ilaçsız geçer mi sorusu akla geliyor.

İlaçsız Depresyon Tedavisi, Depresyon İlaçsız Geçer mi ?

Öncelikle beslenme ile depresyon doğrudan ilişkilidir. Unutmayın beynimize ve duygularımıza yön veren şey hormonlardır. Onlarda beslenme ile doğrudan kontrol edilebilir.Sadece beslenme değil, diğer etmenleri de bu yazı içinde sizinle paylaşacağım.

Depresyon İlaçsız Geçer mi ? Geçerse ne yapmak lazım.

Öncelikle bu yazı size depresyon tedavinizi, doktorunuzu ve ilaçlarınızı bırakmanızı önermiyor depresyonu tetikleyen ve şiddetini azaltan kaynakları açıklamaya çalışacağım size. Çünkü doğru beslenme ve yaşamanın depresyonu yenmede olan başarısı inanılmaz.

İlaçsız Depresyon Tedavisi

1-) Doktora gidip kan tahlili yaptırın. Hormon değerlerinize ve D vitamini değerlerinize baktırın. Özellikle D vitamini düşük insanlar depresyon meyillidir. Çünkü D vitamini doğrudan hormon üretimi konusunda etkilidir.Yaz aylarında insanların daha mutlu kış aylarında daha depresif olmalarının nedeni güneş ışığı yani D vitamini alımı ile alakalıdır.D vitamini değerleriniz düşük ise doktor kontrolünde d vitamini takviyeleri alın.

İlaçsız Depresyon Tedavisi

2-) Hayatınızdan şekeri çıkarın ya da ciddi anlamda azaltın. Sürekli şeker alımı beyinde bağımlılık etkisi yaratır. Özellikle işlenmiş şeker (çikolata, gofret, cips vs.) tüketen insanlar birer şeker bağımlısıdır. Hem hormon üretiminiz hem beyin fonksiyonlarınız kanınızda aniden düşüp yükselen şeker seviyesi yüzünden olumsuz etkilenir. Bir süre sonra şeker yemeden mutlu olamaz hale gelirsiniz. Bu bir kısır döngüdür. Bundan kurtulun. Unutmayın ” Ne yerseniz o’sunuz”

3-) Serotonin gibi hormonları tetikleyen işlenmemiş gıda ve bitkileri tercih edin. Mesela zerdeçal çayı doğrudan hormonların düzenli çalışmasına etki eden bir bitkidir. Melisa rahatlatır. Nane çayı ve yağının rahatlacı etkisi nedeni ile depresyon tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

4-) Size kendinizi iyi hissettiren enerji veren Müzikleri dinleyin asla depresif müzikleri, dramatik filmleri ilzemeyin

5-) Tütsü yakın, evinizde güzel kokular bulundurun. Koku da doğrudan hormonları tetikleyen, beyni uyaran önemli bir uyarıcıdır.

6-) Mutlaka size zamanı unutturan size kendinizi iyi hissettiren bir hobi bulun.

7-) Evinizdeki fazla eşyaları azaltın, fazla eşyalar hem beyninizi hem evinizi meşgul eder.

😎 Kitap okuyun. Mesela ferrarisini satan bilgeyi, mesela Mevlana’yı hikayesi size umut veren kitapları okuyun unutmayın en kötü hayat sizinkisi olamaz. Yaşamak ve mutlu olmak için mutlaka bir neden vardır.

İlaçsız Depresyon Tedavisi

İlk 3 madde gerçekten çok önemli unutmayın yaşam  biçiminiz beslenme biçiminize bağlı. Yediğiniz her şey size mutluluk, umutsuzluk, sağlık ve hastalık olarak geri dönüyor. Son 5 madde ise yaşamınızdan keyif almanızı sağlayacak öğeler. Bu maddelerin hepsini kendi hayatımda uyguluyorum şu an d vitamini takviyesi alıyorum. Bu bana kendimi harika hissettiriyor. Şeker kullanmıyorum. Beynim harika hissediyor. Güzel kokular, güzel müzikler dinliyorum. Hobilerim var, eşyalarımı azalttım resmen üzerimdeki ağır yüklerden kurtuldum .Özgürüm. Lütfen bu maddeleri deneyin. Göreceksiniz dünya gerçekten yaşanmaya değen bir yer…

İlaçsız Depresyon Tedavisi

 

Yorum yapmak ister misin ?