İş Stresi Nedir ? İş Stresi İle başa çıkmanın yolları, İş Stresiyle baş etme yolları

İş Stresi Nedir ?

İş Stresi, İşyerinde çalışma şartlarından kaynaklanıyor. Kimi sorunlar, ruh sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. İş hayatı ile özel hayatta, yöneticiler ve çalışma arkadaşları arasında kurulacak dengeli ilişki ve doğru iletişim, stresle başa çıkmada etkili olabiliyor. Ancak hepimiz biliyoruz ki iş stresi sorununun asıl nedeni mobbing.

Mobbing uygulanmayan bir iş yerinde iş stresi yaşanma ihtimali çok düşük oluyor.. Eğer mobbinge uğradığınızı düşünüyorsanız lütfen mobbing sayfasını ziyaret edin. Çünkü mobbingle mücadele hakkında önemli bilgiler içeriyor.Ayrıca kişinin özel hayıtndaki stres faktörleri iş hayatını da etkiliyor ve kişi iş yerinde de stresli bir ruh haline bürünüyor. Bu nedenle stres yönetimi ve stresle mücadele etmeyi öğrenmek zorundayız.

İş Stresi Nedir ? İş Stresi İle başa çıkmanın yolları

iş stresi nedir

 İş Stresi İle başa çıkmanın yolları nelerdir ?

Çalışma zamanını en uygun şekilde kullanabilmek

İşini çok sevmek, aşırı sorumluluk duygusu, bulunduğu konumu sağlamlaştırmak, kendini ispat etmek gibi birçok sebeplerden dolayı uzun süreli çalışma ya da zamanın iyi kullanılamaması bitkinlik, yorgunluk, tükenmişlik hissi, depresif duygu durumu gibi sorunlar oluşturabilir. Çalışan kişi zamanı kontrol edebilmeli ve uygun şekilde yönetebilmelidir. Tabii bunu yapabilmek içinde çalışma şartlarının uygun olması, bu özgürlüğe sahip olunması gerekir. Özetle işveren ile çalışan birbirinin haklarına saygılı olmalıdır. Tabi personel arası uyum ve saygı da bir o kadar önemli. Aşağıda buna ayrıca değineceğiz.

İş Stresi İle başa çıkmanın yolları, İş stresi nedir

Çalışanlarla sağlıklı iletişim kurmak

İşyerindeki herkesle çok iyi iletişiminiz olmayabilir. Ancak, çalışma ortamı içerisinde birlikte iş yapmaktan, serbest zamanlarınızda sohbet etmekten hoşlanacağınız, güvenebileceğiniz, sorunlarını paylaşabileceğiniz, dışarıda birlikte olabileceğiniz arkadaşlarınızla aynı çalışma ortamında olmanız size iyi gelecektir. Bunu yakalamk birçok iş yerinde oldukça zor. Çünkü çalışanlar kendi içinde rekabet halindeler ne yazık ki .O yüzden ilişkilerinizde ölçülü olmanız yaşanacak sorunların önüne geçilmesini sağlar. İş arkadaşlarınızla fazla yakın olmak yerine mesafeyi korumak sagının korunmasını, dolayısıyla daha az sorun yaşamanızı sağlar Tecrübe ile sabittir.

 İş Stresi İle başa çıkmanın yolları Yönetici-çalışan ilişkisi

Çalışılan işyerinin yöneticisi konumundaki işyeri sahibi, patron, müdür gibi yöneticilerle ilişkinizin özellikleri sizin ruh sağlığınızı etkiler. Yöneticinin, çalışanların düşünce ve fikirlerine saygı göstermesi, desteklemesi, yeri geldiğinde alt-üst ilişkisi gözetmeden iltifat etmesi, olumlu geri bildirimlerde bulunması, çalışanda kendisine değer verildiği hissini oluşturur. Çalışan da yöneticisine daha fazla değer verir ve güvenir. Mutluluk duygusu artar. Ancak bu durumda yöneticinin başkış açısına göre değişir. Ülkemizde genellikle yöneticiler motive etmek yerine çalışanı zorlayarak ve psikolojik baskı ile yıldırarak iş yaptırmaya çalışıyorlar. Ama sanılan kasine bu performansı arttırmıyor. Azaltıyor.

İş Stresi Nedir ? İş Stresi İle başa çıkmanın yolları

Özetle iş stresi; İş yoğunluğu, işin zorluğu, iş verenin yaklaşımı, personellerin birbiri ile uyum ilişkisine bağlıdır. Bu da çalıştığınız kişilerin insancıl, yardımsever, dayanışmaya odaklı, motive edici ve saygılı olmasın bağlıdır. Bir iş yerinde bunlar yoksa iş stresi kaçınılmazdır. Yani tek başına iş stresinden kurtulamazsınız. Çalıştığınız insanlarında iş stresi üretmemesi gerekir. Böyle durumlarda tek çözüm onlarla konuşup sorunu gidermek ve bakış açılarını değiştirmektir.

İş Stresi Nedir ? İş Stresi İle başa çıkmanın yolları, İş Stresiyle baş etme yolları

Yorum yapmak ister misin ?