Kaygı Eş anlamlısı, Kaygı Nedir ?

Kaygı Eş Anlamlısı nedir ?

Aslında hepimiz hayatımız boyunca bir çok konuda endişe duyduk. Toplum içinde hepimiz kaygının ne olduğunu az çok biliyoruz ama psikyatri de  kaygı eş anlamlısı anksiyete olarak tanımlanıyor. Çoğu zaman pskiyatırların anksiyete teşhisi koyduğunu duymuşsunuzdur. Nedir bu anksiyete diyenler için ; anksiyete nedir ne değildir , belirtileri nelerdir merak ediyorsanız sizi Anksiyete nedir sayfasına alalım.

Kaygı her insanda görülen doğal bir savunma mekanizmasıdır aslında. Kişi olabilecek kötü senaryolara karşı bilinçaltında bazı savunma mekanizmaları oluşturur. Tabi bu durum ruh halinizde sıkıntı, huzursuzluk, kötü birşey olacak mı endişesi ve fiziksel belirtilerin de eşlik ettiği yoğun korku hali olarak ortaya çıkar. Kaygı bir hastalık değildir. Ancak kaygı belirli bir limitin üzerine çıkıp günlük yaşantınızda sizi sürekli rahatsız eder hale gelmişse o artık kaygı olmaktan çıkmış ve hastalık haline gelmiştir Bu noktada ise bir psikolog ve ya bir psikiyatırdan yardım almanız gerekir. Çünkü artık sağlıklı kararlar almak, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürmek sizin için zorlaşmıştır. Kaygı bozukluğu ile karşı karşıyasınız demektir.

kaygı eş anlamlısı

kaygı eş anlamlısı

Kaygı Bozukluğu Nedir ?

Kaygı bozukluklarının temel özelliği, günlük hayatta kişinin kendini nedensiz ve engelleyemediği bir şekilde sürekli sinirli, gergin, huzursuz ve sıkıntılı hissetmesidir. Bu duygulara çarpıntı, terleme, titreme, tansiyonun yükselmesi, hızlı nefes alma, kas gerginlikleri, nefes almakta güçlük, boğuluyormuş hissi, mide bulantısı gibi fiziksel belirtiler de eşlik eder. Ayrıca kontrolü kaybetme, her an kötü birşey olacakmış hissi, uyku bozuklukları yaşanmaktadır. Kaygı bozukluğu tanısının konmasında en belirgin özellik, kişinin kaygı yoğunluğunun günlük hayatını etkilemesi ve mesleki ve kişiler arası ilişkilerde zorluklara yol açmasıdır. Bu özellik kaygı bozukluklarını normal kaygıdan ayırır.

Kaygı bozuklukları kişinin duygu, düşünce ve davranışlarını etkiler ve eğer tedavi edilmezse, sosyal, mesleki ve kişiler arası ilişkilerde önemli problemlere yol açabilir.

Bu noktada psikatırınız size anksiyete (kaygı eş anlamlısı)  teşhisi koyarak hemen tedavi aşamalarına geçecektir. Tedavinin süresi ise yaşadığınız sorunun yoğunluğuna ve sizin tedaviye cevap vermenize bağlı olarak değişir. Ancak unutmayın bu süreci  hızlandırmak sizin elinizde bu hastalıktan kurtulacağınıza inanın. Herşey inanmakla başlar. Unutmayın !

Arama Kelimeleri, Kaygı Eş Anlamlısı, Kaygı nedir, Aksiyete

 

Yorum yapmak ister misin ?