Öfke Kontrolü, Öfke Yönetimi

Öfke kontrolü konusuna başlamadan Öfke nedir ?  tanımlayalım. Öfke herhangi bir durum karşısında gergin hissetmenin yanısıra haklılık duygusu ile suçluya karşı tepki göstermek, bağırmak, tavır almak hatta biraz daha ileri giderse güç gösterisi yaparak kişinin rahatlama çabasıdır.

Öfkelenen insan aslında kendini ifade etmek ve rahatlamak istiyordur.Yani bilinçaltında haklılığın ispatı ve rahatlama duygusu yatar. Tabi şu ana kadar öfkelenip öfkesini kontrol edemeyen bir insanın sonrasında pişman olduğuna şahit olmuşuzdur hep. Öfkenin patlak vermesinin ardından kişi geçici bir rahatlama dönemi yaşar ancak zaman geçince o rahatlamanın yerini büyük bir pişmanlık alır. Keşke öyle demeseydim keşke daha sakin olsaydım deriz. Hatta çoğu zaman amma da abarttım ne gerek vardı o kadar tepki vermeye deriz. Eminim sizde bunları kendinize söylediniz. Ben kesinlikle tüm bunları yaşadım. Öfkelenmek insan doğasında var olan bir dürtü olsa da sosyal hayatta önemli olan öfke hissi tavan yapmadan , dışa vurmadan öfke kontrolü yapmaktır. Öfke yönetimi öğrenilmesi gereken zorunlu bir süreçtir.Yoksa sosyal ilişkileriniz alt üst olur.

Bu arada bazen yoğun stres altında olmakta öfkelenmenize sebep olur. Stres yönetimi yapmayı öğrenirseniz öfkelenmek için çokta bir nedeniniz kalmıyor.

Öfke kontrolü

Öfke kontrolü

Öfke Kontrolü Nasıl gerçekleştirilir ?

Öncelikle sakinken herkes öfke kontrolü hakkında atıp tutar. Önemli olan olaylar karşısında öfke kontrolü sağlayıp sağlayamamaktır. Benim yaşadığım bir örnek üzerinden gidelim mi ?

Geçtiğimiz cumartesi acil şehir dışına çıkmam gerekiyordu. Online otobüs rezervasyonumu yaptırdım. Ve saat 9:00 daki araç için 8:15 te durağa gittim. Termiale gitmek için şehir içi servisin gelmesini bekledim. Ama saatler geçtiği halde servis bir türlü gelmiyordu. Bir süre sonra kavşağa yöneldim ve aracın durak yerine kavşaktan dönüp gittiğini gördüm. O kadar çok sinirlendim ki. Aracımın hareketine 15 dakika kalmıştı ve şöfer bilinmeyen bir bahaneyle kavşaktan dönüp gidiyordu.Kesin bir yere yetişecekti. Ya da bir yerde yolcu yoğunluğu vardı ki bizi almadan kavşaktan dönüp gitmeyi tercih etmişti. Kafamdan geçen bu düşünceler iyice sinirlememe sebep oldu. Bende kavşak üzerinde bir sonraki servisi beklemeye başladım. Saat 855 te diğer araç geldi. Kesinlikle 9:00 aracını kaçıracaktım. Öfkem ikiye katlanmıştı. Önce şoföre bir önceki şoförü şikayet etmek istedim. Hatta bunu söylerken biraz iğneleyici sözler kullanacak ve ses tonumu da yükseltecektim.Ama içimden bir ses bekle. Önce sakince konuş ne olabileceğini sor dedi. Şoföre sakince neden araçların eskiden kullandıkları durağı kullanmadığı sordum. Belediyenin yeni güzergah belirlediğini artık eski güzergahın kullanılmayacağını bu durumun tüm şoförlerin canını sıktığını söyledi. Evet bravo !! Öfkeme hakim olarak hem gereksiz bir tartışmadan kaçınmıştım hem de kendimi küçük duruma düşürmemiştim. Hızlı bir şekilde sakinleştim. Günümün geri kalanında bu olay hiç aklıma gelmedi. Ama eğer o tartışmayı yapmış olsaydım gün boyu kafamda kurup duracak, tüm günümü mahvedecektim.

Öfke yönetimi

Öfke yönetimi

Öfke Yönetimi Bakış Açısı

Peki öfke kontrolü için gerekli olan evrensel kural ne ? Etki tepki yasası. Sizi sinirlendiren olaylar karşısında doğrudan tepki vermek yerine önce durumu anlamaya çalışın. Sonra evet haklıyım , öfkelenebilirim ama bundan kesinlikle pişman olacağım ve tüm gün bu olayın etkisinden kurtulamayacağım.Neden bunun üzerinde durayım ki ? Bu kadar önemli mi ? Peki sinirlensem elime ne geçecek ? Bağırmak sorunları çözer mi lütfen oturup düşünün. Kaç kez öflenip bağırdığınızda ya da birşeyleri fırlatıığnızda sorunlarınız çözüldü. Hiç bir zaman !!

Unutmayın öfkelenmek sorunları çözmez.Sizi daha da agresif ve çekilmez biri yapar. Kendiniz huzursuz olduğunuz gibi çevrenizi de huzursuz edersiniz. Çözüm odaklı olun. Sorunu çözmeye odaklanın. Haklı olduğunuzu ispat etmeye değil.Zaten haklı olduğunuzu biliyorsunuz. Sorun haklı olmak değil ortak payda da insan ilişkilerine zarar vermeden sorunları çözmek

 Öfke Yönetimi, Öfke Kontrolü

Yorum yapmak ister misin ?