Saç Koparma Hastalığı nasıl bırakılır, Saç Koparma tiki nedir, Saç koparma nasıl bırakılır ?

Saç Koparma hastalığı ya da  Bilimsel adıyla Triktillomani nedir ?

1889’da Fransız dermatolog Francois Hallopeau tarafından saç koparma hastalığına bu isim verilmiştir. Yunanca triko saç, tillo çekme, ve mani delilik, aşırı istek anlamına gelmektedir. Kişi sürekli saçını çekiştirir. Hatta atak dönemlerinde saç yolma davranışı öyle bir noktaya gelir ki kişi saçlarını  tutam tutam yolup saç diplerinin iltihaplanmasına bile neden olabilir. Bu nedenle ciddiye alınması gereken psikolojk bir rahatsızlıktır.

saç koparma hastalığı nasıl bırakılır

Saç Koparma Hastalığı Neden olur ?

Bu hastalığın bilinen kesin bir sebebi yoktur. Ancak stres bu hatalığı doğrudan tetiklemektedir. İsterseniz bunu kendi ütünüzde test edebilirsiniz. Stresli zamanlarınızda farkında olmadan elinizin saçınıza gidip saçlarınızı yolduunuzu farkedeceksiniz..

Hastalığın sebepleri hastalık esnasında beyinde gerçekleşen değişiklikler, diğer hastalıklardan farkları, şiddetlendiren durumlarla ilgili araştırmalar devam etmektedir. Ulaşılan noktada bilinen bilimsel gerçek hastalığın nörobiyolojik bir süreç olduğu ve hastalık gelişiminde genetik yani kalıtımsal faktörlerin de rol oynadığıdır. Tıpkı alkolizm, patolojik kumar, depresyon ve daha birçok psikiyatrik hastalık gibi trikotillomani de genetik, duygusal ve çevresel faktörlerin bir bileşimi sonucu ortaya çıkar. Ancak unutulmaması gereken nokta saç koparmanın birbirinden farklı hastalılarda ortaya çıkabilen bir belirti olabileceğidir.

saç koparma nasıl bırakılır

Saç Koparma Hastalığı Kimlerde görülür ?

Her yaştan, her etnik gruptan, cinsiyetten, milletten ve sosyoekonomik düzeyden kişide bu hastalık izlenebilir. Çocukluk döneminde hastalık kızlarda ve erkeklerde neredeyse eşit sıklıkta izlenirken yetişkinlikte vakaların %80-90’ı kadındır. Toplum içinde görülme sıklığı %1-3’tür. Başka deyişle Türkiye’de tedavi alan, almayan, hastalığının farkında olan olmayan, kimisi şiddetli kimisi hafif yaklaşık 1-1,5 milyon trikotillomani vakası bulunmaktadır.

saç koparma tiki

Saç Koparma Tiki Nasıl Geçer? Saç Koparma Nasıl Bırakılır ?

Aslında saç koparma hastalığı kendiliğinden de geçebiliyor. Kişi zaman içinde bu alışkanlığı terkedebiliyor. Ya da dönem dönem atak evrelerinde saç koparmanın arttığı da görülebiliyor. Anca uzun zamandır bu rahatsızlıkla mücadele ediyorsanız hemen bir hekimden yardım alın. Çünkü ilerleyen zamanlarda bu davranış alışkanlık haline geliyor tıpkı sigara içmek gibi. Belki canınız çekmiyor ama el tiryakisi oluyorsunuz sizde sigara bağımlıları gibi.

Saç koparma nasıl bırakılır ?Saç Koparma Hastalığı nasıl bırakılır, Saç Koparma tiki

Yorum yapmak ister misin ?