Şizofreni belirtileri, Şizofreni türleri

Psikolojik rahatsızlıklar içinde hiç şüphesiz herkesi  ürperten hastalık şizofrenidir. Medyatik isimlerden Arda Kural’ın da yaşadığı hastalığın görülme sıklığı hiçte az değil ne yazık ki. Daha da kötüsü bu hastalık kendini uzun süre gizleyebiliyor. En yakın arkadaş ya da akrabanızda bu rahatsızlık varken sizin ruhunuz bile duymayabiliyor. Çünkü şizofreni belirtileri doğrudan kendini göstermeyebiliyor. Bu durumu bende yaşadım ne yazık ki en yakın aile dostumuz ki 17 senedir tanırız kendisini 2 yıl önce şizofreni olduğunu öğrenip hepimiz şoka girdik. Gerçekten çok sinsi bir hastalık. Şizofreni belirtileri doğrudan ortaya çıkmayabiliyor çoğu zaman ortaya ve siz sağlıklı olarak tanıdığınız insanın ciddi bir psikolojik rahatsızlık yaşadığını yıllar sonra öğreniyorsunuz.

Aşağıda şizofreni belirtileri bölümünden sonra şizofreni türleri bölümüne de göz atın.Detaylı olarak tüm şizofreni türleri yazı dizisinde olacak.

Şizofreni Hastalığı hakkında uzun bir yazı dizisi hazırlayacağım Yazı dizisinin ilk konusu olan Şizofreni belirtileri ile açılışı yapalım istedim.

Şizofreni duygu çatlaması olarakta biliniyor. Kişi normal düşünce akışının dışında gerçek olmayan bir dünyada ,gerçek olmayan bir role bürünüp saplantılı haller yaşayabiliyor. Ayrıca kişinin ruh halinde gel-gitler ve iniş çıkışlar görülüyor. Tabi bunlar artık hastalığın zirveye çıkıp dışa vurduğu dönemlere denk geliyor. Şizofreni belirtileri arasıında en bariz olanı hiç şüphesiz hanüsünasyonlar. Kişi gerçek olmayan bir dünyada yaşamaya başladığında hastalıkta gün yüzüne çıkmış oluyor.

şizofreni belirtileri

Şizofreni olan kişilerin motivasyonu düşük, duygusuz, mutsuz ve umutsuz olurlar. Şizofreni Belirtileri ortaya çıktığında kişinin yakınları durumun farkına varırlar ve erken teşhis süreci başlar. Teşhis ne kadar erken yapılırsa, tedavi de o derece başarılı olur. Böylece tedavi süreci başarılı geçer ise, terk edilen alışkanlıklar ve hobiler geri kazanılabilir. Şizofreni hastalığının belirtileri şu şekildedir;

Delüzyon Bunlar gerçeğe bağlı yanlış inanışlardır. Sanrı veya hezeyan olarak da bilinir. Örnek olarak kendinizi yaralanmış olarak düşünmeniz, herhangi bir eleştirinin direk olarak size yapıldığını sanmanız, özel bir ününüzün ya da yeteneğinizin olduğunu düşünmeniz, başka birinin size aşık olduğunu sanmanız ve vücudunuzun tüm işlevlerini yerine getirmediğini düşünmeniz bunlara birer örnektir.

Halüsinasyon :Bu durum ise gerçek ile alakası olmayan şeyleri görmek ve işitmek anlamına gelir. En yaygın halüsinasyon ise çeşitli var olmayan sesler duymaktır.
Düşünme Zorluğu: Düşünme zorluğu aynı zamanda dolaylı yoldan, konuşma zorluğu ile de bağlantılıdır. Etkili bir iletişim ortadan kalkar. Sorulan sorulara ise konu ile alakası olmayan cevaplar verilir. Konuşma ise nadiren de olsa anlamsız ve anlaşılamayacak kelimeleri bir araya koyarak, içinden çıkılamayacak bir duruma girilir.
Davranış Bozuklukları: Bu durum şizofreninin başladığı yaşa göre değişiklik göstermektedir. Çocukluk döneminden yaşlılık sürecine kadar geçen süreçte şizofreni olan kişiler yaşa bağlı olarak farklı davranışsal bozukluklar sergileyebilir. Davranışlar hedefe odaklanmaz. Normal olmayan motor davranışları talimatlara direnme, uygun olmayan ve garip bir duruş, sorumluluk duygusundan uzaklaşma ve işe yaramayan, aşırı hareketlilik gibi davranış bozuklukları ortaya çıkar.
Negatif Şizofreni Belirtileri : Bu durum hareketi ve harekete bağlı olan fonksiyonu kısıtlar. Örnek olarak bir kişi göz temasından kaçınma, yüz ifadelerinde herhangi bir değişiklik göstermeme, çekimsiz ve monoton konuşma veya duygusal hareketleri belli etmek için kullanılan kafa ve el hareketlerini kullanmama gibi negatif etkiler oluşabilir. Hareketi kısıtlanan kişiler, aktivitelerde başarısızlığa uğrar. Bu durum içine kapanıklığa, fazla konuşmamaya, kişisel hijyene dikkat etmemeye, günlük aktivitelerdeki ilginin kaybolmasına ve sosyal ortamlardan uzaklaşmaya sebep olur.

şizofreni türleri

Ergen yaştaki kişilerde görülen şizofreni belirtileri genellikle yetişkinlerde görülen belirtilere benzerdir. Ancak yaştan dolayı bazı durumlar farklılık gösterebilir. Bu durumun sonuçları olarak okuldaki derslerde başarısız olma, uyku sorunları yaşama, motivasyon eksikliğine sahip olma, depresif bir moda girme ve aile ile anlaşamama sorunları yaşanır.

Şizofreni Türleri Nelerdir ?

ŞİZOFRENİ TÜRLERİ
  • Paranoid şizofreni: …
  • Hebefrenik Şizofreni: …
  • Katatonik Şizofreni: …
  • Ayrışmamış Şizofreni: …
  • Kalıntı (Rezidüel) Şizofreni: …
  • Pozitif belirtiler: …
  • Dezorganize belirtiler: …
  • Negatif belirtiler:

Şizofreni belirtileri, Şizofreni türleri

Yorum yapmak ister misin ?