Sosyal Fobi Nedir?

Sosyal fobi bir anksiyete çeşididir.Anksiyete nedir merak edenler anksiyete sayfasını ziyaret edebilirler.

Aslında hayatımızın bir döneminde nereydeyse hepimiz sosyal fobi yaşadık ya da hala yaşıyoruz. Sosyal fobi bir kişinin topluluk içinde küçük düşmekten korku duymasıdır.Ama toplum içinde kötü bir olay yaşadığımızda hepimiz korkarız değil mi ? Sosyal fobi yaşayanların sorunu da tam olarak bu .Onlar herhangi bir sorun yaşamadan olası küçük düşme korkuları nedeniyle topluluklardan kaçarlar.Arkadaş edinmekten çekinirler ve bir hata yaptıklarında dışlanıp ayıplanacaklarını zannederler. Bu yüzden kendi içlerine kapanırlar konuşmak ve toplum içinde görünmek istemezler.Deyim yerindeyse toplum içinde yer yarılsa da yerin dibine girsem modunda göz önünde olmaktan kaçınırlar.Bu da onların yalnız kalmalarına ve daha da içlerine kapanmalarına neden olur.

Sosyal fobi dışında diğer fobi çeşitleri neler gözatmak isterseniz sizi fobi çeşitleri sayfasına alalım.

Hastalığın Nedenleri ; Aslında t emeli çocukluk dönemine dayanan rahatsızlık gün yüzüne ergenlik döneminde çıkar. Kişiliğin baskın olarak ortaya çıktığı ergenlik dönemi zaten kimlik kargaşası yaşayan genç birey arkadaşları, komşuları veya akrabaları tarafından fiziksel görüntüsü ile ilgili eleştiler alabilir.Örneğin şişman olduğu söylenebilir ya da burnu ile alay edilebilir. Ya da ekonomik durumu nedeni ile arkadaşları tarafından alay konusu olabilir.Hatta ırk ,dil,din gibi öznel konularda da saldırıya uğrayabilir.İşte tüm bunlar kişinin kendini eksik, kusurlu, yetersiz ve suçlu hissetmesine neden olabilir.Genç birey bu duyguların üstesinden gelemezse toplumla yüzleşmek yerine yalnız kalmayı tercih eder.İşte bu noktada sosyal fobi kendini gösterir. Birey sürekli yalnız kalmak ister. Çünkü toplum içinde hata yapmaktan korkar,Topluluk içinde sürekli tedirgin olur.Kolay iletişim kuramaz. Arkadaş edinmekten korkar.Deyim yerindeyse kendisine bir kabuk örer.

Sosyal fobi

Sosyal fobi nedir

Çocuğunuzda Sosyal Fobi olduğunu nasıl anlarsınız? Belirtileri;

Çocuğunuz Sürekli yalnız kalmak istiyorsa

Yaşıtları ile iletişim kurmak istemiyor,Herhangi bir aktiviteye katılmak istemiyorsa

Grup çalışmalarına katılmak istemiyorsa

Sürekli ben hata yapttım mı , bu yanlış mı , ben bunu beceremiyorum, ben hiç bir şeyi doğru yapamıyorum diyorsa

Kendine güvensizse, Hiçbir şeyi başaramayacağını düşünüyorsa

Çirkin ve yetersiz olduğunu düşünüyorsa

Fiziksel görüntüsü ile ilgili sürekli sorular sorup onun iyi göründüğüne dair onaylamalarınıza ihtiyaç duyuyorsa

Dışarı çıktıktan sonra eve döndüğünde huzursuz olduğunu gösteren davranışları varsa. Çocuğunuz da sosyal fobi olabilir

Sosyal Fobi Tedavisi; Genelde  ilaçla değil psikoterapi ile tedavi edilen bir rahatsızlıktır.Bireyin öncelikle bu durumu kabullenmesi gerekir.Daha sonra kendisini olduğu gibi kabul etmeyi öğrenmesi ve dış dünyadaki insanların hiç birinin mükemmel olmadığını herkesin kusurları olduğunu bilmesi ve kendi iç dünyasında nasıl mutlu olması gerektiğini öğrenmesi gerekir.Ayrıca grup içi aktivite ve etkinliklere sık sık katılımının arttırılarak dış dünya ile bağlantı kurması sağlanmalıdır.

Dış dünya ile sürekli bağları olan bir birey zaman içinde farkında olmadan sosyal fobi bozukluğundan kurtulacaktır.Çünkü dış dünyada hiçbirşey mükemmel değildir.Kendini sevecek insanlarla tanışarak öz güvenini yeniden kazanan birey mutlu olmayı başarır. Ama unutmayın sosyal fobiden insanlardan kaçarak kurtulmazsınız. Onunla yüzleşmelisiniz.Ayrıca sizin fiziksel görüntünüz, ekonomik durumunuz ve sosyo-kültürel yapınızla alay eden sizi inciten insanlar yerine olumlu pozitif insanlarla görüşmeyi, yeni arkadaşlıklar edinmeyi deneyin. Ama asla yalnız kalmanın çözüm olduğunu düşünmeyin.İnsan sosyal bir varlıktır ve diğer insanlarla iletişim halinde olmalıdır.Korkularınızdan kaçmak sadece kolay ve geçici bir çözümdür.  Önemli olan sosyal yaşama uyum sağlamaktır bu konuda kararlı olun.

Konu ile ilgili wikipedia’dan da bilgi almak isteyenler https://tr.wikipedia.org/wiki/Sosyal_anksiyete_bozuklu%C4%9Fu sayfasını ziyaret edebilirler.

 

Yorum yapmak ister misin ?