Stres Çarkı Zararları

Son dönemde tüm dünyada satış rekorları kıran stres çarkları göründüğü gibi masum bir oyuncak mı ? Yoksa zararlı bir araç mı ? Stres çarkı zararları neler?

Stres çarkı ilk çıktığı dönemde yediden yetmişe herkes tarafından çok sevildi. Ancak ilerleyen zamanlarda stres çarkı zararları tartışılmaya başladı. Peki bu kadar basit bir oyuncağın ne gibi zararları olabilir ?

Öncelikle şu an 3 ülke bu oyuncağın satışını resmen yasakladı bunlar. ABD, İngiltere ve Birleşik Arap Emirliği. Bu ülkelerin stres çarkını yasaklama nedenleri ise oyuncağın çocukların dikkatini dağıtması.Oyuncağın Türkiye de yasaklanması gündemde.

Stres Çarkı Zararları

stres çarkı zararları

stres çarkı zararları

Uzmanlar stres çarkının çocuklarda dikkat eksikliği, hiperaktivite, anksiyete ve otizm sorunları yaşayan çocuklarda dönüş hareketinden ötürü kaygıyı azalttığını belirtse de gözalıcı renklerin dikkatleri dağıttığını söylüyor

Günlük hayatın sıkıntı ve stresinden kurtulmak için üretildiği iddia edilen stres çarkları, çocuklar ve gençlerin yeni gözdesi haline geldi. Kırtasiye, oyuncak mağazaları ve alışveriş sitelerinde satışı yapılan çarklar, 10 ile 50 TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Gençler arasında ‘yeni nesil stres alıcı’ olarak kabul edilen çarklar, sosyal medya üzerinde paylaşılan videolarla da geniş kitlelere ulaşıyor. Ancak bazı gençler ise stres çarkının, stresi almadığını aksine daha çok stres yaptığını savundu. Kşinin hırs ve başarılı olma istediğini arttıran oyuncak aslında sizi doğru odaklamıyor. Sürekli daha hızlı ve sürekli çevirmek için mücade vermenizi sağlıyor bu da stresi azaltmıyor, aksine arttırıyor.

Stres nedir, stres belirtleri nelerdir merak edenleri stres nedir belirtileri nelerdir konulu  sayfamıza alalım

Stres çarkı zararları bir yana. Bakın stres çarkını bulan mucidin başına neler gelmiş

Dünyayı kasıp kavuran stres çarkının mucidinin geçimini güçlükle sağladığı ortaya çıktı. İngiliz Guardian Gazetesi’ne göre üreticilerine ciddi kâr getiren stres çarkının ilk patenti aslında ABD’nin Florida Eyaleti’nde yaşayan Catherine Hettinger (62) adlı bir kadına ait.

20 yıl önce 7 yaşında olan kızını eğlendirmek için tasarladığı oyuncağın patentini 8 yıl boyunca elinde tutan Hettinger, 2005’te yenileme ücreti olan 400 doları (yaklaşık bin 413 TL) ödeyemeyince patent hakkını kaybetti. Mütevazı evinden daha ucuz bir apartman dairesine taşınmak zorunda kalan ve arızalanan aracını çalışır hale getirmek için para bulamadığını anlatan Hettinger, “Mucit olmak zorlayıcı bir şey. İcatların yalnızca yüzde 3’ü para kazandırıyor. Evini ipotek ettiren ve çok daha fazlasını kaybeden mucitleri gördüm. Patenti elimde tutabilseydim şimdilerde hatırı sayılır bir servete sahip olacaktım. Hiçbir sorunum olmazdı” diye konuştu. Bazı insanların kendisine “Sen deli misin?” diye sorduklarını da ifade eden talihsiz mucit, “Tasarladığım bir şeyi insanların anlaması ve gerçekten işlerine yaraması beni memnun ediyor” dedi.

 

Yorum yapmak ister misin ?