Stres Egzaması nedir, Stres egzaması ilaç isimleri

Stres egzaması adından da anlaşılabileceği gibi strese bağlı olarak oluşan bir cilt hastalığıdır.Son derece yaygın bir hastalık olan stres egzaması özellikle 30-50 yaş arasında daha sık görülür.Kadınlarda görülme sıklığı erkeklerden fazladır. Obsesif (saplantılı) kişilik yapısına sahip kişilerde ve alerjiye yatkınlığı olan bireylerde daha sık görülür.

  •  Belirtileri nelerdir?

Bu hastalık başlangıçta görünür herhangi bir bulgu olmaksızın kişinin kaşıntı duyması ve sürekli kaşıntı ve sürtünme sonucu ortaya çıkan belirtilerle benzer özellikler gösterir.. Kaşınan bölgelerde zamanla kızarıklık kepeklenme ve deride kösele benzeri kalınlaşma ile birlikte pul pul deri dökülmeleri ve kabuklu yaralar ortaya çıkar. Egzama ilerlerse bu bölgelerde zamanla sulantı, ağrı, açık yaralar ortaya çıkabilir. Daha da ilerlerse bu yaralardan deriye giren bakteriler enfeksiyona yol açabilir. Tedavi edilmezse kaşıntı sürekli bir hal alır ve giderek vücudun değişik yerlerine yayılır.

Bu hastalık stres kaynaklı bir hastalık olduğundan öncelikle hayatınızdan stresi çıkartmalısınız. Bu noktada stres yönetimi yapmayı öğrenmelisiniz. Çünkü stressiz bir hayat diye birşey yoktur. Sadece Stresle mücadele etmeyi öğrenen insanlar stresten korunabilir. Lütfen yazının devamına geçmeden stres yönetimi sayfasına gözatın.Stres sizi yok etmeden siz onu yok edin.

  • Vücudun En çok nerelerinde oluşur ?

Vücudun herhangi bir yerinde görülebilmekle birlikte en sık saçlı deri ense sınırında, sırtta kürek kemiklerinin üzerindeki deride ve bacaklarda ortaya çıkar. Özellikle kullanılan elin ulaşabildiği deri alanlarında akşamları artan kaşıntı ile kendini gösterir. Hastalık bazen makat bölgesini de tutabilir ve şiddetli dayanılmaz kaşıntıya yol açabilir.

Stres egzaması

  • Tedavisi

Stres egzaması oldukça çabuk gelişir ve ne zaman belireceği belli olmaz. Egzamayı tetikleyen nedenler ortadan kalkmayacak olsa da, egzamanın tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi edilmeyen egzamalarda hasar bırakacak bir etken oluşabilir. Egzama şiddetli kaşıntı yaptığı için kaşınan bölge sürekli tahriş olacaktır. Mümkün olduğu kadar doktorunuzun verdiği tedavi yöntemini uygulayıp egzamalı bölgeleri kaşınmamaya dikkat edin. Stres egzamasında mümkün olduğu kadar güneş etkilerinden korunmanız, size stres yaratan ortamlardan ve kişilerden uzak durmanız faydasını gösterecektir. Ayrıca deniz suyunun egzamaya çok iyi geldiği de bilinmektedir. Bol miktarda taze sebze ve meyve tüketimine ağırlık vermelisiniz. Kahve, çay ve sigara egzamayı tetikleyen unsurlar arasındadır.

Stres Egzaması İlaç İsimleri

stres egzaması ilaçları

Stres egzamasında kullanılan bitkisel ve dermolojik ilaç isimleri aşağıda yer almaktadır. Ancak belirtelim doktorunuza danışmadan tıbbi ilaç satın almayınızız.

  • Stres Egzaması İlaç İsimleri

1-) Ketoral

2-)Sudocrem

3-)Eumovate krem

4-)Dermovate krem

5-)Hipokort Krem

6-)Dermatop krem

7-)Advantan Krem

8-)Momecon Krem

Yorum yapmak ister misin ?