Stres Nedir , Stres Nedenleri

Stres Nedir  ; Herhangi rahatsız edici bir durum ya da olay karşısında kişinin ruhsal ve fiziksel olarak kendini tedirgin ve gergin hissetmesi durumudur. Kişi ağırlıklı olarak kendini çok huzursuz, çoğu zaman telaşlı ve kötü hisseder.Stres faktörleri ortadan kalkmadan kişi gerginliği üzerinden atamaz.

Stres Nedenlere bağlıdır.

Yani durup dururken evde tv seyrederken birden bire stres olmazsınız. Mutlaka bir dış uyaran var olmalıdır. Örneğin saat 23te yatakta oturup kitap okurken ertesi gün saat 4 te kalkmanız gerektiğini farkettiniz. Bu durum sizi strese sokar çünkü sadece 5 saat uyku uyuma şansınız vardır. Ya zamanında uyanamazsanız ? Ya tüm gün odaklanmakta zorluk çekerseniz ? Bu düşünceler sizi strese sokar. Bu noktada stresle baş etmenin yolları çok önemlidir. Eğer stres yönetimi yapabiliyorsanız sorunlara soğuklanlılıkla yaklaşırsınız.

stres nedenleri

stres nedenleri

Stres nedir ve Stres Nedenleri Nelerdir ?

Stresin gerginlik ve huzursuzluk olarak dışa vurduğunu söyledik Peki ama insan niye strese girer. Unutmayın kimse durup dururken strese girmez mutlaka bir neden olmalıdır.Bunlar;

1-) Aile (Anne, baba, Kardeş, Eş, Çocuklar, Akrabalar vs.)

2-)Çevre (Arkadaşlar, iş çevresi, sosyal çevre, komşular )

3-) Kişinin Kendi duygu durumları (özgüvensizlik, beklentiler, maddi sorunlar, gelecek kaygısı)

Bu durumların 3’ü de kişilerin etkisi ile gerçekleşir. Örneğin eğer aile içinde sürekli beceriksiz ve çirkin olduğunuz dile getirilrse bir süre sonra bu özgüven eksikliği olarak size döner ve sosyal ortamlarda sürekli gergin ve huzursuz hissedersiniz.. Bu da kendinizi kötü hissetmenize neden olur. Hatta bunu aşamazsanız. Depresyon tehdidi ile karşı karşıya gelirsiniz. O yüzden stres süreklilik arz etmeden önüne geçilmeli. Stres faktörleri ortadan kaldırılmalıdır. Kişi ruhsal açıdan kendini güvende ve huzurlu hissetmeli. Bunu yapmanın yollarını ise stres yönetimi sayfasında paylaştık. Stres başa çıkılamayacak bir durum değildir. Öncelikle Stres nedenleri doğru belirlenmeli ve onlara karşı önlem alınmalıdır.Peki bunu nasıl yapacağız. Her zaman ki gibi örnekler üzerinden gidelim.

Stres nedir, Stres Nedenleri

Stres nedir

Stres nedir

Pazar günü halı sahada futbol yapmak için arkadaşlarınızla sözleştiniz. Maçın ortalarına doğru bir telefon geldi. Anneniz anahtarı evde unuttuğunu ve açık ocağın üzerinde çaydanlık unuttuğunu hemen birşey yapmanız gerektiğini söyledi .Düşünsenize ne kadar panik olur, gerilirsiniz .İşte bu nokta da önce soğukkanlı olmak zorundasınız.

Ev çok uzak mı ? 10-15 dakika içinde eve ulaşma şansınız var mı ? Eğer yoksa yakın bir akraba evin civarında oturuyor mu ? Çilingire telefon etseniz  ve siz varana kadar o kapıyı açsa siz daha sonra ödeme yapsanız, ya da bir komşunuz ödemeyi yapsa sorun çözülür değil mi ? Yani apar topar deli gibi hareket etmek sorunları çözmez. Sorunları en basit şekliyle çözmeye çalışırsanız stres faktörlerini bertaraf edersniz.  Bir de yardım almayı unutmayın bazen diğer insanlar sizin göremediklerinizi görür. Onlarda fikir almak işe yarayabilir. Hatta çoğu zaman çok işe yarar çünkü insan stresliyken doğru düşünemez.Soğukkanlı olmak, çok yönlü düşünmek stres yaratan sorunları çözmede çok etkilidir.  Bunu hayatınızda sorunları çözmede uygulamaya çalışın.

Stress Nedir, Stres nedenleri

 

Yorum yapmak ister misin ?