Stres Yönetimi, Stres yönetimi nedir ?

Aslında stres yönetimi nedir e geçmeden stres’in ne olduğunu tanımlamakta fayda var.

Stres: Günlük yaşantınızda ortaya çıkan bir sorun karşısında kendinizi kötü, mutsuz ve gergin  hissetmeniz olarak tanımlanır. Stres kişinin bir olay karşısında kötü hissetmesinin bir sonucudur. Bu nedenle yaşadığınız olaylar karşısında kendi içinizde verdiğiniz tepkiler stres yönetimi açısından çok önemlidir.

Stres yönetimi için öncelikle stresin kaynağını tanımlamalısınız. Stres faktörleri:

1-)  Aile (Anne, baba ,kardeşler, eş ve diğer akrabalar)

2-) Çevre (Arkadaşlar, iş çevresi, sosyal çevre, komşular )

3-) Kişinin Kendi duygu durumları (özgüvensizlik, beklentiler, maddi sorunlar,  gelecek kaygısı)

Sorunu belirledikten sonra stres faktöründen kurtulma şansınız var mı ? Ondan uzaklaşabiliyor musunuz ? Kendinize bunu sorun. Örneğin stres faktörü özgüvensizlik, eş ya iş arkadaşları ise bu faktörlerden kurtulmanız oldukça zordur. Zor olmasından öte onlardan uzaklaşma çabası hayatınızın akışını bozar. Bu nedenle stres yönetimi için öncelikle şunu unutmayın. İnsanları değiştiremezsiniz. Ama kendinizi değiştirebilirsiniz. Ama ben yanlış birşey yapmıyorum ki niye değişeyim dediğinizi duyar gibiyim. Lütfen ön yargılı olmadan sonuna kadar okuyun.

Stres yönetimi nedir

Stres yönetimi

Stres yönetimi için

Herkesin bir karakteri vardır. Bunu doğadaki renklere benzetebilirsiniz. Her renk eşsizdir. Ve her renk bir fark yaratır. İnsanlarda böyledir. Onların sizin gibi düşünmenizi beklemeniz herkesin griye dönmesini beklemektir.İnsanlar saygısız, despot, yalancı hatta hırsız olabilirler. Ne yazık ki toplumda birbirimize karşı çok saygısız ve tahammülsüsüz. Sürekli kendimizi haklı ve aldatılmış hissediyoruz. Bu noktada tamamen direncimiz kırılıyor ve insanların bize acımasını ve merhamet etmesini bekliyoruz.Hayır !!

Ne kadar canınız acırsa acısın. Siz ne kadar feryat ederseniz edin kimse size acımayacak, size el uzatmayacak bunu anlayın. İnsanlara dert anlatmak yerine onları anlayarak işe başlayın. Karşınızdaki insan, aile içinde şiddet görüş travma geçirmiş olabilir. Hatta en basiti ailesi onu katı , duygusuz ve bencil yetiştirmiş olabilir. Bu insan için doğru; Bencillik, ben merkezlilik ve çoğu zaman insanların huzurunu bozmaktır. Çünkü o böyle öğrenmiştir. Bu noktada onunla sürekli didişmek ona kendini haklı hissettirir ve çatışma büyür. Her iki tarafta haklılığını iddia eder ve sorun içinden çıkılmaz bir hale gelir.

stres yönetimi

stres yönetimi nedir

Stres Yönetimi için ne yapmalıyız ?

Öncelikle ilişkinizde başkaları ile empati kurun ama daha da önemlisi insanların sizi beğenip beğenmemesi sizi etkilemesin. Birisi size överse motivasyonunuz yükselir o günü mutlu geçirirsiniz. Ama sizi eleştirirse üzülür kötü bir gün geçirirsiniz. Ama siz her durumda aynı insansınız. Öncelikle kendinizi tanıyın. Eksilerinizi ve artılarınızı kabullenin. Ve asla başınıza gelen bir olumsuzluğu tüm gün sırtınızda taşımayın. Bir kelime bazen tüm günün ,tüm haftanın berbat olmasına neden olabilir.Hatta çoğu zaman oluyor da. İyi de niye o sorunun tüm hafta boyunca sırtınızda taşıyorsunuz. Bir kişinin size yaptığı kötülükleri sürekli aklınızda taşıyıp ama ben haklıyım o bana bunu yaptı , yaptığı yanlıştı demeyi bırakın. Evet onun yaptıkları yanlış ama onu değiştiremezsiniz. Onun yanlışından dolayı güzel geçireceğiniz zamanları heba etmeyin. İnsanları doğruları ve yanlışları ile kabul edin ve yolunuza devam edin.

Stres Yönetimi Nedir ?

Yukarıdaki anlattıklarımın aklınızda kalması için size bir örnek vereceğim. Ve bunun aklınızda kalmasını çok istiyorum.

Stres yönetimi : Yolunuza çıkan bir taşa sürekli çarparak canınızın yanmasını değil o taşın üzerinden atlamasını öğretir. Her sorun, her durum geçicidir. Yeter ki o nu beyninizde taşıyıp kendinize yük etmeyin. Hastalık ve maddi sorunlar stres yönetimi konusunda  en başarılı olduğumuz konular. Aslında çok saçma değil mi ? Hastalık ve maddi sorunlar çözülmesi en zor sorunlardır ve kişiyi en çok yıpratan sorunların başında gelirler. Ama hep umut ederiz bu geçecek diye kendimize telkin eder kriz döneminin geçmesini sabırla bekleriz. Ancak konu insan yönetimi olduğunda tıkanıp kalıyoruz çoğu zaman. Çünkü sorunun çözümünün insanların değişmesi gerektiği olduğuna inanıyoruz.Hayır ! İnsanlar değişmez. Siz kendinizin değerli ve güçlü olduğunu öğrenmeli ve sorunları ve insanları beynininzde taşımayı bırakıp kaldığınız yerden hayatınıza devam etmeyi öğrenmelisiniz. İşte stres yönetimi size bunu yapmayı öğretir. Artık stres yönetimi nedir biliyorsunuz ve onu hayatınızda uygulamaya başlayın. Ne kadar iyi hissettiğinize siz bile şaşıracaksınız.

Ve bu konuda yorum ve görüşlerinizi benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum.

Ayrıca stres’in bir üst seviyesi olan depresyon konusunda bilgi sahibi olmak ve depresyon testi yapmak için depresyon testi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

 

Yorum yapmak ister misin ?