Stresten kurtulmanın Yolları

10 yıl öncesini düşünüyorum da çoğumuzun hayatında stres kaygı diye birşey yoktu. Şimdilerde eğitim, kariyer, evlilik, sosyal statü ,maddi beklentiler ve yüksek hayat standartları için ciddi anlamda kaygılı ve stresliyiz. Çünkü günümüz teknoloji çağı. Bilgi ,veri ve para akışı çok dinamik. Bu noktada stresten kurtulmanın yolları neler öğrenmek zorundayız. Çünkü sürekli stresle yaşamak insan yaşamının kalitesini düşürür ve uzun vadede despresyona yakalanmanıza yol açar. Sadece bu da değil kanser gibi hastalıkların en büyük dostu strestir.

Hiç birimiz hayatımızdaki stres faktörlerini öyle hop diye hayatımızdan çıkartamıyoruz. Stresi yok etmenin değil ,stresten kurtulmanın yolları vardır. Bir şeye ne kadar çok takar gözünüzde ne kadar çok büyütürseniz o derece sizi sıkıntıya sokar. Geçmişi düşünün stres yaptığınız aman allahım dediğiniz konular şimdi gözünüzde ne kadar ufak görünüyor değil mi ? Ne kadar aptalmışım bu kadar stres yapmaya ne gerek vardı ? Şimdi olsa hayatta kafama takmam demediniz mi hiç ? Kesinlikle hepimiz bu cümleleri ya da benzerlerini kurduk. Demek ki bazen gözümüzde fazla büyütüyoruz olayları.

stresten kurtulmanın yolları

Stresten Kurtulmanın yolları için yapılacaklar Listesine başlayalım

1-) Stres kaynağı olan konuları tüm gün boyunca zihninizde yük etmeyin. Bir kişi sizi üzebilir. İnanın o size söylediği söz 3 dakika için unutucak. 3 dakika sonra artık onun umurunda bile değilsiniz. Ama siz tüm gün onun söylediği söz yüzünden acı çekiyorsanız bu büyük problem. Düşünsenize hem sizi sözleriyle üzdü. Hem de tüm gün beyninizi işgal edip o günü çöpe çevirdi. Değer mi ? Sorun kendinize değer mi ? Cevabınız değmez ise hemen o kişiyi ve sözlerini zihninizden çıkarıp günün geri kalanını tadını çıkarın. Bu kişi patronunuzda olabilir. İşinizi doğru yaptığınızdan eminseniz  sıkıntı yok.Yolunuza devam edin.

2-) Mücadele etmeyi bırakın ! Strese en çok maruz kalan insanlar mükemmeliyetçi insanlardır. Dünyayı siz düzeltemezsiniz. Siz sadece kendi hayatınızın patronusunuz. Bırakın dış dünyadaki insanları ve işleri iyileştirmeyi. Kendinize odaklanın. Keyifli ve kaliteli bir yaşam sürmek için çaba harcayın ama başkalarının hayatına odaklanmayın

stresten kurtulmanın yolları nelerdir

3-) Mobbing Evet günümüzün en büyük stres kaynağına merhaba deyin. Kendisi hayatımızın her alanına girdi ne yazık ki evde karısıyla kavga eden adam trafikte sizi deli edebilir. Hiç şaşırmayın.Çünkü son dönemlerde insanlar stres ve sıkıntılarını diğer insanlarla tartışarak, kavga ederek ve onun canını yakarak rahatlamaya çalışıyorlar. Durup dururken size gıcık olabiliyorlar. Lütfen o kişilerden uzaklaşabiliyorsanız uzaklaşın, uzaklaşma şansınız yoksa o kişiden sizi soyutlayacak bir uğraş bulun zihninizi  başka bir işle meşgul edin. Asla Tartışmayın !! Bu tür insanların amacı zaten sizinle tartışıp kavga etmek ve ardından rahatlamaktır. Onlar rahatlarken siz sinir küpüne dönersiniz. Hiç gerek yok. Yeri gelmişken stres anlarında öfke kirizi yaşıyorsanız öfke yönetimi sayfasına da bir göz atın derim.

4-) Maddi Kaygılar: Evet çağımızın bir diğer stres kaynağı. Para kime yetiyor ki ? İhtiyaçlar hiç bitmiyor. Öncelikli olarak diğer insanların yaşadığı hayata özenmeyi bir kenara bırakın. Asla mutlu olmamanın ilk kuralı başkalarının hayatına hayran olup kendi hayatını beğenmemektir. Elinizdeki artıları bir kefeye koyun diğer kefeye sizin sahip olduklarınıza sahip olamayanları koyun. Evet tebrikler keseniz ağır bastı !! Maddi şartlar sürekli değişir. Lütfen bu dönemlerde daha sakin kalın. Bunun geçici bir dönem olduğunu düşünün. Stres krizine girmenin kimseye faydası yok.

5-)Hobiler  Konu ne olursa olsun stresten kurtulmanın yolları hobilerden geçer. Lütfen bir şeyi sevin. Kedi sevin. ahşap boyamayı sevin, kitap okumayı sevim, kampçılığı sevin, yürüyüşü sevin ama birşeyleri sevin onunla uğraşırken rahatlayın. Mesela bir çok kadın örgü örerken kendini çok iyi hissettiğini söyler. Zaten iyi hissetmeseler emin olun ilmek ilmek mücadele vermelzer saatlerce.
Yazının sonuna geldik.

Stresten kurtulmanın yolları için sizin başka önerileriniz varsa lütfen yorum bırakın. ve bu yazıya ek olarak stres yönetimi nasıl yapılır öğrenmek için stres yönetimi sayfasına göz atın derim.

stresten kurtulmanın yolları

Stresle ilgili wikipedia  sayfasına gözatmak isteyenler için : wikipedia stres sayfası

Yorum yapmak ister misin ?